W najbliższych dniach możliwy spadek temperatury do -14 stopni C

INFORMACJA

W dniach 16-21 stycznia IMGW prognozuje stopniowy spadek temperatury na terenie kraju. W nocy 16/17 przewidywana jest temperatura minimalna -13°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w kotlinach karpackich. W okresie od 17 do 21 (niedziela-czwartek) temperatura minimalna wyniesie do -14°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich. W nocy 15/16 na północnym wschodzie oraz w Sudetach prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

REKOMENDACJE DLA LUDNOŚCI
Aby nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu należy:
– ubierać się stosownie do temperatury na zewnątrz. Gdy planujemy dłuższe przebywanie na dworze należy ubierać się warstwowo, najlepiej w odzież z naturalnych tkanin lub tkanin typu polar. Ważne, aby ubranie nie utrudniało krążenia krwi;
– nosić odpowiednie, ciepłe obuwie, które nie będzie ograniczało możliwości poruszania palcami;
– nosić ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniającą czoło i uszy.
Nie należy zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń.
Przed wyjściem na mróz warto posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną – szczególnie dotyczy to dzieci.
Przebywając na dworze, nie należy stać nieruchomo na zimnie; gdy zaczynamy odczuwać chłód warto zwiększyć aktywność fizyczną – przestępować z nogi na nogę, podskakiwać, rozcierać ręce itp.
W żadnym wypadku nie wolno spożywać na mrozie alkoholu, sprzyja to wychładzaniu organizmu.
Warto, o ile to nie jest konieczne, w najbardziej mroźne dni ograniczyć pobyt na dworze. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci oraz osób starszych.

UWAGA!!! Barszcz Sosnowskiego

Z początkiem lata zaczęły się pojawiać skupiska barszczu Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego jak powszechnie wiadomo jest silnie toksyczna oraz alergizująca. Chwast wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego parząca działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
Wysoka temperatura oraz duże nasłonecznienie uwalnia toksyczne związki barszczu Sosnowskiego z rośliny w postaci lotnej. Związki te oprócz poparzeń skórnych, mogą powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. Często poparzenia barszczem Sosnowskiego są mylone z poparzeniami pokrzywy.

Najprostszą metodą usunięcia barszczu jest ręczne wyrywanie rośliny. Koniecznie w ubraniu ochronnym i rękawicach.
Kolejnym sposobem jest chemiczne zwalczania barszczu poprzez stosowanie herbicydu Perzocyd 280 SL.. Opryski powinno prowadzić się w następujących przez okres od maja do później jesieni przez okres rozwoju rośliny.

Uwaga! – Usuwanie tej rośliny bez odpowiednich środków ostrożności może doprowadzić nawet do śmierci.
Apelujemy, aby przypadki wstąpienia rośliny zgłaszać do władz gminy i usuwać jak najszybciej.

Źródło: www.ekologiczny-dom.com

Accessibility