Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Pobierz [659.43 KB]

Instrukcja postępowania w trakcie odbywania kwarantanny

1. Podczas kwarantanny pozostań w domu przez 14 dni.
  2. Nie przyjmuj gości.
  3. Obserwuj organizm i sprawdzaj temperaturę ciała.
  4. W przypadku wystąpienia objawów: gorączki, kaszlu, duszności, osłabienia natychmiast zadzwoń do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim pod nr alarmowy: 509 407 101 lub 25 758 22 32 wew. 104.
  5. Jeśli w twoim domu/mieszkaniu mieszka kilka osób i jest możliwość to korzystaj z oddzielnej łazienki.
  6. Poproś o zakupy i dostarczenie w taki sposób, aby nie było bezpośredniego kontaktu (np. poproś o pozostawienie zapakowanych zakupów przed drzwiami).
  7. Często myj ręce i przestrzegaj zasad higieny.
  8. Nie używaj wspólnego ręcznika, jedzenia (np. wspólnej kanapki, szklanki, sztućców) i nie przechowuj szczoteczki do zębów ze szczoteczkami domowników.
  9. Używaj chusteczek jednorazowego użytku.
  10. Dezynfekuj środkiem na bazie alkoholu powierzchnie dotykowe, klamki, uchwyty, kontakty, umywalkę.
  11. Jeśli w ciągu 14 dni nie wystąpią objawy, zakończ samoobserwację.

Zasady postępowania w razie wystawienia decyzji PPIS o kwarantannie domowej w przypadku podejrzenia koronawirusa SARS CoV-2

KWARANTANNA DOMOWA  – odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się koronawirusa SARS CoV-2.

PPIS     – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

PCZK  – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

KPP     – Komenda Powiatowa Policji

POZ    –  Podstawowa Opieka Zdrowotna

1. PPIS wystawia decyzję o kwarantannie domowej i dostarcza do adresata decyzji.
  2. Informację o wystawieniu decyzji PPIS przesyła do PCZK oraz KPP.
  3. PCZK przesyła informację do Wójta, na którego terenie znajduje się osoba poddana kwarantannie.
  4. Wójt uruchamia procedurę dostarczenia niezbędnych rzeczy w tym: żywności, środków czystości, i innych w zależności od indywidualnych potrzeb, dla osoby wskazanej w decyzji.
  5. PPIS prowadzi nadzór epidemiologiczny osoby poddanej kwarantannie przez 14 dni.
  6. KPP kontroluje raz dziennie, w różnych porach dnia, czy osoba poddana kwarantannie przestrzega decyzji.
  7. W przypadku wystąpienia objawów u osoby objętej kwarantanną PPIS wystawia decyzję o izolacji i zawiadamia POZ w celu przetransportowania pacjenta do szpitala chorób zakaźnych.