10 września mieszkańcy Gęsianki i okolicznych miejscowości zebrali się, aby uczcić pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 79 lat temu. To była uroczystość pełna emocji, refleksji i solidarności.
Wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1944 roku jest dla społeczności lokalnej niezwykle ważne. W tamtym okresie, 5 sierpnia, oddano strzał do przejeżdżających przez Gęsiankę oddziałów wojsk hitlerowskich. W odwecie za ten akt oporu, niemieckie siły okupacyjne wysadziły w powietrze piwnicę, w której schronili się mieszkańcy i wysiedleńcy, mordując 38 niewinnych ludzi.
Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego, który stanowił wyraz jedności i dumy z przynależności do narodu polskiego. Następnie uczestnicy zgromadzenia odmówili modlitwę w intencji pomordowanych, wyrażając szacunek i pamięć o tych, którzy stracili życie w dramatycznych okolicznościach. W dalszej części przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń, rodziny ofiar, mieszkańcy złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie i Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzynianki” z Dobrego wzruszyli wszystkich swoimi występami artystycznymi.
Muzyka również odgrywała ważną rolę w uroczystości. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrem dostarczyła wzruszającego akompaniamentu muzycznego, dodając uroczystości jeszcze większego piękna.
Głos zabrał również Wójt Gminy Dobre Tadeusz Gałązka, który wygłosił przemówienie podkreślające wagę pamięci i jedności społeczności w obliczu trudnych wydarzeń. Jego słowa były wyrazem wsparcia i wspólnej refleksji nad przeszłością i przyszłością.
Uroczystość była poprowadzona przez dyrektorkę Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie Małgorzatę Pisarczyk oraz dyrektorkę Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Dobrem Natalię Leszczyńską.
Dziękujemy pocztom sztandarowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddziału Wschodnio-Mazowieckiego w Mińsku Mazowieckim, Jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Dobre i Gminy Jakubów oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Mlęcinie.
Dziękujemy OSP Poręby Nowe za przepyszną grochówkę, a Kołu Gospodyń Wiejskich Czarnuszki z Czarnogłowia, KGW Dobrzynianki za ciasta dla uczestników uroczystości. 🍲🍰🙏

Accessibility