3 listopada 2016 roku  na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie miał miejsce wernisaż wystawy „Konstanty Laszczka”. Wystawa jest zwieńczeniem obchodów Roku Konstantego Laszczki na krakowskiej ASP w 60 rocznicę śmierci Artysty.
Na tę wspaniałą uroczystość do  Krakowa  przyjechali przedstawiciele Gminy Dobre: zastępca  wójta Gminy Dobre  – Piotr Chmielewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Mariola Chojecka i nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Dobrem – Anetta Bodecka.  Towarzyszył im Przemysław Piątkowski – autor albumu o Konstantym Laszczce. To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla mieszkańców Gminy Dobre uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Delegację powitał pan Michał Pilikowski- historyk, redaktor Wiadomości ASP. W jego towarzystwie Dobrzanie udali się na Cmentarz Rakowicki, gdzie złożyli wiązankę na grobie Artysty. Pan Michał okazał się wspaniałym przewodnikiem, jego wiedza na temat Konstantego Laszczki jest imponująca. Aby poczuć klimat artystycznej drogi Rzeźbiarza z Mazowsza, zaprowadził delegację do pracowni Artysty, oprowadził po budynku Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki uprzejmości Prorektora ds. Nauki i Spraw Zagranicznych dr hab. Bogdana Achimescu, prof. ASP, przedstawiciele z Dobrego zajrzeli do sal akademii niedostępnych dla zwiedzających.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Rektor krakowskiej ASP – prof. Stanisław Tabisz w obecności Prorektora ds. Nauki i Spraw Zagranicznych – dr hab. Bogdana Achimescu, prof. ASP, Dziekana dr hab. Ewy Janus, prof. ASP oraz Prorektora ds. Studenckich – dr hab. Jana Tutaja, prof. ASP.  Kuratorem wystawy jest pani Małgorzata Sokołowska, kustosz Muzeum ASP.
W imieniu rodziny artysty głos zabrały wnuczki: Teresa Janota oraz Alina Laszczka-Strzyżewska. Gminę Dobre reprezentował zastępca wójta- Piotr Chmielewski. Podziękował organizatorom wystawy za zaproszenie na tak ważną uroczystość. Dla mieszkańców Gminy Dobre to zaszczyt. Wyraził gotowość współpracy gminy i Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem z władzami ASP i z Muzeum ASP w popularyzowaniu  dorobku artystycznego Konstantego Laszczki. Przekazał organizatorom książki i albumy o Gminie Dobre. Wręczył także pamiątkowe monety z wizerunkiem Konstantego Laszczki wybijane w muzealnej mennicy Społecznego Muzeum w Dobrem. Pan Piotr Chmielewski  podziękował mgr Paulinie Krupie i wolontariuszom za renowację dwóch pejzaży ze zbiorów muzeum w Dobrem. Zastępca wójta zaprosił wszystkich obecnych, w tym rodzinę Artysty, do  Gminy Dobre, do odwiedzenia Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem. Muzeum, chluba gminy, szczyci się imponującymi  zbiorami Konstantego Laszczki.
Rzeźby, ceramika, studia malarskie i pamiątki osobiste Konstantego Laszczki prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, ze zbiorów prywatnych  oraz ze Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem.  Wystawa  prezentowana  będzie do 13 stycznia 2017 roku.
21 listopada 2016 roku odbędzie się konferencja „Konstanty Laszczka – twórca i pedagog”.

Accessibility