Tydzień bibliotek

Po raz piętnasty   Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało w dniach 8-15 maja 2018 r Tydzień Bibliotek – program promocji, czytelnictwa  bibliotek. Ma on na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło to : ”Wolność czytania” ma wzmocnić wizerunek Biblioteki jako instytucji na trwałe wpisanej w pejzaż kulturowy naszej lokalnej ojczyzny, która pozwala zaspokajać różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze.

W Bibliotece można nie tylko czytać i obcować z książką, tu można obejrzeć film, śpiewać, bawić się i spotkać się z przyjaciółmi. Biblioteka te uroczyste obchody zaczęła od Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia w dzień urodzenia duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcanie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Nasza biblioteka włączyła się do tego święta książki. W dniach  20 i 23 kwietnia  Bibliotekę odwiedziły Przedszkolaki  . Piękna dekoracja czytelni  wprowadziła dzieci w świat baśni.  Wysłuchały one baśń  Ch. H. Andersena pt.: „Calineczka” i miło wspominały bajkowe postacie z wielu innych książek, konkursy i zagadki przygotowane przez panie z tutejszej biblioteki pozwoliły, aby przekonać  się że nasze  dzieci znają i czytają książki. Z czego się bardzo cieszymy, a tych którzy tu jeszcze nie trafili serdecznie zapraszamy.

 

 

Akcja czytelnicza

Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała akcję czytelniczą dla dzieci tym razem pod hasłem  „Gmina Dobre dla Niepodległej ” w tym roku zaprosiliśmy do nas dzieci  klasy III z  Dobrego. Na nasze spotkanie została też zaproszona pani kustosz Muzeum Konstantego Laszczki Jadwiga Grzenda – emerytowana  nauczycielka  historii. Przeczytała dzieciom jedno z opowiadań „ Historii Polski” ,ciekawie opowiadała o Drodze do Niepodległości i Marszałku Piłsudskim. Zaszczepiła w dzieciach  zalążki miłości do swojego kraju, szacunku dla Ojczyzny i jej bohaterów oraz świadomość i poczucie dumy z bycia Polakiem.

 

XXXV Konkurs Recytatorski dla dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

 

Maj jest miesiącem, w którym odbywa się Konkurs recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego. 15 maja o godz. 1100w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się eliminacje Gminne, w których wzięła udział uczennica Szkoły Podstawowej z Mlęcina. Otrzymała nagrodę książkową i nominację do Etapu Powiatowego. Zwyciężczyni składamy gratulacje i życzymy sukcesów w dalszych etapach konkursu.

 

Sztafeta Piękna Kobieta – Kobiecie

 

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka przy współpracy z personalnym doradcą kosmetycznym pielęgnacji i makijażu współpracującym z amerykańską firmą Mary Key w Polsce po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla pań pod hasłem : Sztafeta Piękna Kobieta – Kobiecie. Program warsztatów obejmował pielęgnację zawsze zadbanych dłoni, 5 kroków do piękna, codzienną pielęgnację twarzy jak również sztukę nakładania makijażu dziennego. W bezpłatnych zajęciach wzięło udział 19 pań.